Firmele cu afaceri între 100.001 și 500.000 de euro în 2016 vor trece înapoi la impozitul pe microintreprinderi

Noi modificări la Codul fiscal sunt prevăzute într-un Proiect de Lege privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 3/2017.

Firmele care au avut în 2016 afaceri cuprinse între 100.001 și 500.000 de euro vor aplica impozitul „micro”, chiar dacă desfășoară efectiv activități vizate de impozitul specific.

Firmele în cauză ar urma să declare și să achite, până la 25 a lunii următoare intrării în vigoare a documentului, impozitul specific aferent perioadei cuprinse între 1 ianuarie 2017 și finalul lunii intrării în vigoare a noilor prevederi, prin împărțirea impozitului specific anual la 365 zile și înmulțirea cu numărul de zile aferent perioadei respective.

Apoi, vor fi nevoite să își modifice sistemul de impunere, trecând la aplicarea impozitului pe veniturile microîntreprinderilor, cel care va avea prioritate, va prevala în fața impozitului specific. 

Deja ai votat!

Vezi comentariile
mai jos

impozit pe microintreprinderi

Distribuie acest articol

Articolul anterior
Proiect de lege – Internship-ul va fi reglementat legal
Articolul următor
Din Iulie 2017, mai putini programatori vor beneficia de scutirea de impozit pe venit

Te-ar mai putea interesa si:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.